Poliwęglan komorowy, nazywany też kanalikowym lub potocznie dziurkowanym, to tworzywo sztuczne wyprodukowane z żywicy poliwęglanowej, metodą współ wytłaczania. Jego struktura wyglądem przypomina karton. Zbudowany z kanalików wypełnionych powietrzem. Łączy w sobie wszystkie najważniejsze cechy materiałów wykorzystywanych w budownictwie. Jest lekki i giętki, ale zarazem mocny, sztywny i wytrzymały. Trudno do zniszczyć. W przeciwieństwie do szkła o wiele lepiej znosi uderzenia (jego udarność jest nawet 200-300 razy większa) i działanie szkodliwych czynników zewnętrznych.

Poliwęglan komorowy wyróżnia wysoka przepuszczalność światła, dlatego tak chętnie używa się go do wykonywania przeszkleń i doświetlających pokryć dachowych. Nie blaknie, nie żółknie, nie pęka i nie odbarwia się. Doskonale izoluje ciepło. Trudnopalny, łatwy w formowaniu, montażu i obróbce. Bez przeszkód można go wyginać, rolować, przycinać do dowolnej długości, wiercić w nim otwory itp. Jego sprawną instalację umożliwiają różnego rodzaju profile, taśmy, uszczelki, które także znajdziecie Państwo w naszej propozycji ofertowej.

Poliwęglan komorowy / dziurkowany sprzedajemy w wersji transparentnej, mlecznej i dymnej, w różnych rozmiarach i grubościach, które przekładają się na jego wytrzymałość i sztywność (im grubszy materiał, tym bardziej odporny na przeciążenia). To produkt atestowany i stworzony zgodnie z obowiązującymi standardami. Nasze towary idealnie nadają się do wykonania wspomnianych pokryć dachowych i przeszkleń, jednak to nie wszystko. Sprawdzą się jako materiał do wznoszenia ścianek działowych, budowy szklarni, zadaszeń, wypełniania balkonowych balustrad, tworzenia naświetleń połaciowych itp. To materiał doceniany za swe nadzwyczajne właściwości i stosunkowo niską cenę idącą w parze z wysoką jakością.

Podstawowe zasady o których należy pamiętać podczas montażu:

1. W celu pozbycia się wiórków pozostałych po cięciu w komorach można użyć sprężarki wydmuchując lub odkurzacza wciągając wiórki z komór.

2. Zakleić komory taśmami. Taśma pełna (z reguły biała/śliska/gładka) lub paroprzepuszczalna od góry. Taśma paroprzepuszczalna (z reguły szara/włochata) od dołu (na dół nie wolno używać taśmy pełnej). Taśmy kleimy do płyty nie do folii zabezpieczającej.

3. Zakładamy profil poliwęglanowy U tak aby jego szersza strona była skierowana do góry/do słońca na wcześniej naklejoną taśmę.

4. Płyty są zabezpieczone foliami zarówno od góry jak i od dołu. Od góry strona z UV/z napisami od dołu strona bez UV/bez napisów.

5. Płytę montujemy stroną z UV do zewnątrz/do góry/do słońca. Strona z UV jest opisana i z reguły jest to strona z folią z napisami.

6. Folię dolną zdejmujemy bezpośrednio przed położeniem płyty na konstrukcji.

7. Po płycie nie chodzimy bezpośrednio, a jedynie przez jakąś szeroką łatę/deskę. Sugerujemy ją podkleić zawczasu gumą żeby nie zjechać na dół i nie zrobić sobie krzywdy.

8. Płytę mocujemy do krokwii przy pomocy wkrętów z podkładkami (bez tulejek, tulejek nie używamy do poliwęglanu komorowego) z czuciem nie za mocno lub przy pomocy profilu aluminiowego z uszczelkami.

9. Należy pamiętać żeby w płycie wiercić otwory większe niż średnica wkrętu mocującego o około 3 do 5mm.

10. Po wywierceniu otworu na wkręt delikatnie rozerwać folię od góry przed dokręceniem wkrętu z podkładką. Nie zostawiać folii między płytą a podkładką.

11. Łączenia płyt wykonujemy przy pomocy profilu poliwęglanowego H (daszki łukowe oraz montaż na łatach) tak aby szersza strona była skierowana do góry/do słońca lub przy pomocy profilu aluminiowego z uszczelkami (daszki łukowe oraz montaż na krokwiach). Należy pamiętać o pozostawieniu luzu między płytami żeby mogły pracować na skutek zmian temperatury.

12. Na dolną krawędź dachu zakładamy aluminiowy profil F okapnikiem do dołu. Dobrze jest wykonać to w następujący sposób. Nałożyć rękami profil nie dociskając go do oporu. Nałożyć silikon od góry wzdłuż profilu i wtedy go docisnąć lub dobić gumowym młotkiem do oporu tak aby silikon uszczelnił profil tylko od góry. Nie wciskamy silikonu do żadnych profili.

13. Zdjąć folię zabezpieczającą od góry.

14. Jeżeli zachodzi konieczność mycia daszku należy to wykonywać tylko wodą z mydłem. Nie wolno używać żadnych silnych detergentów a w szczególności zawierających ocet lub pochodne.